ODORA MORNARA I OFICIRA BOKELJSKE MORNARICE

Odora koju nosi odred Bokeljske mornarice na raznim svečanostima, prema predanju, vuče daleke korijene iz XVI vijeka, sa elementima preuzetim iz Italije i Španije, što je razumljivo s obzirom na trgovačke veze pomoraca. Svakako da podsticaje za oblikovanje ovog odijela, prihvatanje dominantnih materijala, kroja, detalja i ukrasa treba tražiti u dodirima bokeljskih pomoraca sa svijetom Mediterana, ali i u staroj tradiciji kotorskog zanatstva, u segmentu izrade materijala i odjevnog inven¬tara. Tražeći sličnost kroja i elegancije narodnog odijela sa „zajedničkom mediteranskom kulturom“, Pavao Butorac je na osnovu arhivskih podataka ukazao na kompleksnost raznih uti¬caja na nošnju i oružje. Opisujući „glavne oznake pravog bokeljskog odijela“, donosi zaključak da „odijelo današnje Bokeljske mornarice, koja se nadovezala na staro kotorsko bratstvo mornara, nije ništa drugo nego stara bokeljska nošnja.“
Iznad bijele košulje (često ukrašene naprijed sa čipkama), sa srebrnim, pozlaćenim dugmadima, najprije dolazi „ječerma“ bez rukava, ali napred bogato ukrašena zlatnim gajtanima, kitama i srebrnim dugmadima. Preko toga je „koret“ sa rukavima, isto bogato ukrašen gajtanima i srebrnim dugmadima i jako otvoren napred, da se dobro vide ječerma i malo oružje o pasu. Admiral, viceadmiral i oficiri nose crnu dolamu ukrašenu zlatnim trakama sa oznakama činova.
Crne „gaće“ su veoma široke (6–8 metara svile), zato su u gornjem dijelu vidno „nabušene“, dok se prema koljenu jako sužavaju, do uz samu nogu. Koret i gaće su čvrsto povezani širokim i obojenim dugim poja¬som. Ispod koljena se danas vide crne čarape, dok su ranije bile još i ukrašene velurne „gete“.
Na nogama su niske crne cipele – „crevlje“, zvane još i „mulice“ i „gondolete“. Admiral i viceadmiral umjesto cipela nose čizme.
Plitka kapa „ćeverica“ ukrašena je zlatnom žicom u obliku srca. Tu je i cvijet sa spiralnim tučkom i listićima od srebrne žice i čašice od crvene svile. Oficiri nose krznene kalpake sa perjanicom; admiral i viceadmiral bijeli kalpak sa bijelom perjanicom, a ostali oficiri kafeni sa tamnom perjanicom. Dvanaest činova, od mlađeg vodnika do admirala, imaju razne manje izmjene nošnje, uz posebne oznake činova.
Mali admiral nosi uniformu istovjetnu kao mornari: kapa „ćeverica“, bijela košulja, leptir mašna, ječerma, koret, svileni pas, ćemer, tobolac, gaće, crne čarape.
Odora je propisana Pravilnikom o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor.

ORUŽJE BOKELJSKE MORNARICE

Oružje je značajan i bitan dio nošnje, znak vjekovne borbe sa piratima i Turcima. O pasu se obično nose dvije male puške (kubure, ledenice) i nož, a preko ramena duga puška (džeferdar ili šaralija).
Za nošenje malih pušaka služi bogato ukrašeni kožni nosač oružja sa pregradom, tzv. „ćemer“. U njemu se smještaju kubure i nož, sve čvrsto pričvršćeno pojasom od svile ili satena, dugim oko 4 metra. Oko pasa vise srebrne, pozlaćene ili zlatne „ćese“ za puščani prah (barut). Na desnoj strani su još „tobolci“, isto za prah i duvan, a tobolčići za kresivo, usjeku i sitan duvan za šmrkanje. Iako je čitav ovaj borbeni arsenal bio namijenjen piratima i Turcima, najveći broj naziva nošnje i oružja su ipak preuzeti iz turskog jezika.
U današnje vrijeme mornari Bokeljske mornarice više o pojasu ne nose naoružanje. Izuzetak je jedino mali admiral, koji najčešće za ćemer ima zataknutu kuburu. Admiral, viceadmiral i oficiri Mornarice o pojasu nose paradnu sablju. Ostali članovi odreda nose duge puške (džeferdare, šaralije i karanfilke). Kopljanici nose koplja.

Hide Scrollbar
LOGO Bokeljska Mornarica v1

ODORE I
ORUŽJE